sobota, 07 kvě 2016 14:55

Kdy začít s nočníkem?

Napsal(a)

Přebalování nepatří k nejkrásnějším věcem na mateřské a téměř každá maminka se těší, až se její drobeček naučí chodit na nočník. Také si občas říkáte, už aby to bylo? Odkdy trénovat chození na nočník? A jak poznáte, že už je na to vaše dítě připravené? Jsou nějaké signály, které vám to pomohou odhadnout?

kdy zat s nonkem1Kdy začít s nočníkem?

Každé dítě je individualita sama o sobě, některé se tomu naučí dříve, jiné později. Předčasné vysazování dítěte na nočník nemá opodstatnění, dítě k vědomému vyprázdnění na nočník musí „dozrát". Vždy je třeba mít s dítětem trpělivost a za každý zdařilý pokus je třeba chválit a nikdy nekárat. Začít s nácvikem příliš brzy by mohlo být v konečném důsledku kontraproduktivní, vy i dítě byste pociťovali frustraci a proces učení by se mohl i několikanásobně prodloužit

Jak zjistit, že už je dítě připravené? baby 256857 1920

Dítě je nespokojené, když má špinavou plenku. Uvědomuje si to. Když cítí, že by potřebovala na záchod, hledá si tiché místo. Vydrží být suché minimálně tři hodiny. To znamená, že má dostatečnou kapacitu močového měchýře a svěrače jsou dostatečně vyvinuté, aby udržely moč a stolici. Svými otázkami projevuje zájem o nočník a chce sedět na nočníku či na záchodě.

Další signály, které vám napoví, že je ten správný čas začít s nácvikem

Dítě se umí samo svléknout, případně i obléknout. Dokáže několik minut tiše sedět na židličce, když si s ním povídáte nebo mu čtete. Chce být stále více samostatné. Snaží se napodobovat dospělé, především hygienické návyky, chodí s vámi na záchod, do koupelny. Chápe signály svého těla a demonstruje jakýmkoliv způsobem, přešlapuje na místě, přestane si hrát, vzdálí se na tiché místo. Dokáže pochopit jednoduché příkazy a samo o něco požádat. Není v období, kdy všechno odmítá a jeho slovník obsahuje jednoduchá slova, kterými umí upozornit na svoji potřebu.

A několik uklidňujících faktů na závěr

Většina dětí je schopna tréninku na nočník až ve věku 2 let. Bez nehod během celého dne vydrží podle výzkumů děti v průměrném věku 28 měsíců. V noci je to dokonce hranice mezi 30. měsíci až 6 roky. A téměř polovina dětí ve věku 5 let nevydrží mít každou noc suchou.