čtvrtek, 19 kvě 2016 14:21

Jak dítě naučit na nočník?

Napsal(a)

Než začnete učit své dítě chodit na nočník, mělo by chápat, co od něj chcete. Malé dítě se těžko vzdává svých plenek, které se dnes běžně používají. Na to, aby pochopilo, co se od něj očekává, potřebuje vaši láskyplnou a trpělivou pomoc. Pro dítě je tahle událost zlomovým okamžikem.

jaknanonk1Jak tedy naučit dítě na nočník?

Seznamte se. Ne vy, ale dítě s nočníkem. Opakovaně vysvětlujte, k čemu nočník slouží. Některé dítě si sedne bez problému, jiné se bojí a rozpláče se nebo uteče. Potom to znova zkoušejte znovu třeba za dva dny, až se přestane vzpírat. Nenuťte ho násilím.

Mějte nočník stále po ruce, dítě vysazujte po každém jídle, nebo tehdy, kdy by podle vašeho odhadu mohlo být úspěšné. Vždy ho pochvalte. Po celou dobu k němu promlouvejte a všechny úkony vysvětlujte klidným hlasem.

Stane se i to, že dítě z nočníku uteče a potřebu vykoná někde v pokoji. Ani tehdy je nekárejte, vysvětlete mu, že se to nedělá, vše ukliďte s dítětem a očistěte je.

Pokud je po dvou týdnech zřejmé, že dítě nechápe, co po něm chcete, znamená to, že ještě není dostatečně vyspělé a pokus opakujte zhruba po 4 týdnech.

 

Nezapomeňte!jaknanonk2

Jedno dítě bude chodit na nočník v roce a druhé ve třech. To nevypovídá o inteligenci a budoucím uplatnění v životě. Děti, které jsou aktivnější, někdy prostě jen "nemají čas" a i ony jednou na nočník chodit budou. Není rozhodující věk, ale zralost.

 

Kdy začít chodit na WC?

Zhruba ve věku mezi 2,5 a 3 roky můžete dítě učit chodit na WC. Praktická je pak nízká stolička a dětské sedátko. Určitě nechávejte otevřené dveře a dítěti ze začátku pomáhejte, než získá jistotu.

 

Když je něco špatně

Pokud se dítě po tzv. suchém období začne opět pomočovat, rozhodně pátrejte po příčině. Může se jednat o nějakou negativní změnu. V tomto případě znovu použijte pleny a stále s ním klidně promlouvejte, vysvětlujte a znovu vše zkoušejte.

Dítě se může do svých šesti let občas pomočit, většinou se jedná o noc, někdy je ale během dne tak zabrané do hry, že nestačí sundat ani kalhotky. Pokud jde o častější nehody, pak je třeba se poradit s dětským lékařem.