Vnímají maminky rozdíly mezi dětskou skupinou a klasickou školkou? A jaký názor na předškolní vzdělávání vlastně převládá ve společnosti? Lze vůbec vyslovit jedno stanovisko? Článek vychází z diskuzí a názorů těch nejpovolanějších, vás rodičů.
Kde je pravda? A co je vlastně nejdůležitější?
Dětské skupiny vznikly jako reakce na nedostatek míst ve školkách. Tyto skupiny jsou ukotveny v českém právním systému od roku 2014. Maminky si stěžovaly na laxní přístup státu k celkové situaci před rokem 2014.
"Já potřebuju školky pro mé děti, abych mohla pracovat, platit hypotéky, dům, náklady, energie a musíte vyžít s jedním platem a ještě se srovnat s tím, že nepřijetím Vašeho tříletého dítěte do školky Vám zaniká Vaše pracovní místo. A nikdo se Vás neptá, jestli na to máte nebo ne."
Dětské skupiny jsou vnímány jako příležitost, jak zpátky rychle naskočit do pracovního procesu a mít vyrovnaný domácí rozpočet.
"Lepší než když matka nemůže do práce a rodina pomalu nemá na zaplacení mandatorních výdajů."
Mnohdy dětské skupiny vytrhnou rodičům trn z paty, protože nejbližší škola je daleko. Cestování a dojíždění se stává časově i finančně náročné. Dále hovoří pro dětské skupiny to, že poskytují určitou záruku toho, že dítě bude umístěno do zařízení poskytující předškolní vzdělání. A opět se vrací k touze matek nevypadnout z pracovního tempa.
Někteří rodiče však nevidí velký rozdíl mezi klasickou školkou a dětskou skupinou. Děti jsou, pokud to počasí dovolí, stejně neustále venku. Často je skloňován názor, že nejdůležitější je, aby dítě i rodiče byli maximálně spokojeni a je jedno, zda se jedná o dětské skupiny či klasickou školku.
"Naše dcerka chodí do běžné mateřské školky na sídlišti, a když vyloženě neprší, není velký mráz či silný vítr, jsou venku skoro pořád. Někdy obdivuju učitelky, že s nimi jsou venku i v takovém počasí. Ať se nabízí, co nejvíce druhů péče o děti, aby si každý mohl vybrat."