čtvrtek, 21 kvě 2015 13:06

Boj o dětské skupiny a jejich výhody

Napsal(a)

preschool class activities3 64 445290 mVíte, že existují alternativy k mateřským školkám? Řešíte i vy problém s nedostatkem míst ve školkách? Lámete si hlavu, kam dáte své dítě vy? Představíme proto jednu z alternativ tzv. dětskou skupinu. Co si pod tímto pojmem představit a jak fungují dětské skupiny, vám přiblížíme v následujícím článku. Dozvíte se, jaké výhody sebou nese tato alternativa předškolní péče.

Na konci minulého roku se rozhořel boj o tzv. dětské skupiny. Na jedné straně stál prezident Miloš Zeman, který vetoval zákon o dětských skupinách, na druhé straně stála vláda, které prezidenta na potřetí těsně přehlasovala. Dětské skupiny mají částečně řešit chronický nedostatek míst ve školkách a v dalších zařízeních poskytující péči o děti do 3 let.

Dětské skupinychildren 593313 1920

Co tedy dětské skupiny představují? A jaký je jejich smysl? Dětské skupiny jsou navrženy tak, aby byly dostupné v případě, kdy se dítě nedostane do běžné školy a soukromou školku si rodina nemůže dovolit. Představují tedy výhodnou alternativu, a to z hlediska flexibility vůči rodičům. Jedná se o malou skupinku různě starých dětí. Je zde možný individuální přístup ke svěřeným dětem dle jejich věku, vrozeným dispozicím a zájmům. Děti by se tak měly lépe adaptovat na prostředí mimo domov. Nespornou výhodou pro rodiče je pak menší finanční náročnost.

Kolik dětí minimálně a maximálně může mít taková dětská skupina? 

Vše se odvíjí od počtu dětí, je-li tedy ve skupině 6 dětí, připadá na tuto dětskou skupinu 1 osoba. V případě vyššího počtu jsou zde osoby 2-3 dle věku dětí. V současné době je maximální limit dětí pro jednu skupinu stanoven na 24.

Kdo vše může zřídit dětské skupiny?

  • fyzické osoby tedy zaměstnavatelé, firmy,
  • právnické osoby tedy obce, kraje, občanská sdružení, církevní právnické osoby, obecně prospěšné společnosti,
  • dále pak vysoké školy či neziskové organizace.