Tento článek se věnuje především důvodům, které stojí za pobytem ať už dobrovolným či nedobrovolným v kojeneckých ústavech. Víte, jaké jsou nejčastější důvody pro odnětí dítěte z rodiny? A co je pozitivní na dobrovolném pobytu v zařízení pro děti do 3 let? Čtěte a dozvíte se víc.
Jak už bylo řečeno v předchozích článcích, které se týkaly kojeneckých ústavů, do těchto zařízení se dostanou zpravidla děti do 3 let věku. Děti, které nemohou vyrůstat v rodinném prostředí. Mluvíme především o dětech týraných, zanedbávaných a zneužívaných.
Důvody pro přijetí se mění stejně jako jednotlivé případy. Ale lze definovat pobyty v zařízení na:
- dobrovolné
- nedobrovolné
Je třeba dodat, že dítě nesmí být z rodiny odňato pouze z důvodů nevhodného bydlení nebo jiných ekonomických důvodů.
Dobrovolný pobyt v zařízení
Děti jsou přijímány na žádost rodičů, popřípadě na žádost OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí tzv. "sociálka"), kterou rodiče potvrdili. Tzv. dobrovolnost pobytu dítěte je efektivním tlakem na rodiče, a to z toho důvodu, aby vyvíjeli aktivitu směrem ke zlepšení svých podmínek pro péči o dítě a vyhnuli se tak zásahu soudu. V případě dobrovolného pobytu není rodina poznamenána traumatem odnětí dítěte.
Nedobrovolný pobyt v zařízení
K tomuto opatření se sahá pouze v případě absolutní absence péče či její naprosté nedostatečnosti. Stejně se postupuje i v momentě, kdy je dítě bezprostředně ohroženo.
Zde jsou konkrétní důvody pro odebírání dětí:
- zdravotní problém dítěte
- týrání či zneužívání
- alkohol či drogy u rodičů
- psychiatrický problém u rodičů
- sociální důvody
- čistě bytové důvody
- nezájem rodičů
- rodiče, kteří jsou neschopni péče
Jaký důvod z výše uvedených je nejčastější příčinou odebrání dítěte? Na první pozici je především nezájem a sociální důvody. Nejméně častým důvodem, který stojí za nedobrovolným pobytem v zařízení je týrání či zneužívání.