pátek, 23 září 2016 10:17

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Napsal(a)
Smrt dítěte je asi nejhorší věc, která se člověku, rodiči, může stát. Zvláště když příčina úmrtí nikdy nebyla vysvětlena a rodiče tak pronásledují výčitky, zda něco nezanedbali, nebo nemohli tomuto úmrtí nějakým způsobem zabránit. Mluvíme o syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS), jedná se o úmrtí kojence, které přichází náhle a neočekávaně během prvního roku života kojence. Tato úmrtí mají nevysvětlenou příčinu a proto je u nich nutné vždy provést pitvu. Existuje řada teorií o příčinách SIDS, ale stále se neví, která z příčin je ta pravá. Je však téměř jisté, že příčina SIDS vzniká spolupůsobením více faktorů. Dále je známo, že k těmto úmrtím nejčastěji dochází mezi 2. a 4. měsícem života kojence a častěji jim podléhají kojenci mužského pohlaví. V České republice zemře na tento syndrom cca 20 dětí za rok. Jak snížit riziko? Díky moderní medicíně byly formulovány rizikové faktory, které jsou společné pro velkou část případů SIDS a mohly tak vést k jeho vzniku. A pokud budete dodržovat určité zásady, můžete docílit snížení těchto rizik. Přelomovým objevem v této problematice bylo definování rizikového faktoru ukládání kojenců ke spánku do polohy na břiše. Tím, Že Vaše děťátko bude spát v bezpečnější poloze, můžete snížit riziko náhlého úmrtí. Kojenec má být ke spánku uložen buď na záda, nebo na bok, se spodní rukou nataženou vpřed tak, aby zabránila převalení dítěte na bříško. Druhým velmi významným objevem rizikového faktoru, je riziko vystavování dítěte cigaretovému kouři během jeho prenatálního i postnatálního vývoje. Zajistěte svému dítěti prostředí bez kouře. Nekuřte v blízkosti svého dítěte a nekuřte ani v těhotenství. Kojení nepatří…
Každý rodič si přeje, aby se jeho potomek vyvíjel správně a aby byl co nejšikovnější. Pohyb, aktivita je charakteristickým rysem pro každou živou bytost. Pohyb je jedním ze základním znakem života. U dítěte se ve vývoji neomezujeme pouze na pohyb - motoriku, ale vždy mluvíme o vývoji psychomotorickém. To znamená, že jeho rozumové schopnosti jsou pevně vázané na schopnosti pohybové. V této úzké vazbě se dítě nachází minimálně do patnácti měsíců. Učí se otáčet, podat si dudlík, pást koníčky, lézt, posadit se, postavit se a chodit. Pojďme se tedy zaměřit na sportovní aktivity, které jsou vhodné pro děti do jednoho roku. Cvičení novorozenců a kojenců Novorozenec reaguje na různé podněty chaotickými pohyby, které nemají žádný určitý směr, ani cíl. Ručičky má pevně sevřené v pěst a položené u oušek. Má pokrčené nožičky v kyčelních kloubech i v kolenou. To je poloha ještě z nitroděložního života a nikdy nesmíme nožičky násilím natahovat. Jak tedy s takovým drobečkem cvičit? Kdy je vhodná doba začít se cvičením? Většinou se odborníci shodnou na tom, že ideální doba na cvičení je před večerním koupáním. V místnosti musí být teplo a nemělo by svítit příliš silné světlo. Masáže kojenců Jemná masáž podporuje tvorbu vazby mezi rodiči a dětmi. Pomáhá vzájemnému porozumění a pocitu přijetí. A v neposlední řadě je dotek pro dítě velmi stimulující a povzbuzující. V čem je kouzlo masáží? Jak už bylo zmíněno, masáže podporují vznik vazby a důvěry mezi dítětem a rodiči. Mohou odstranit i poporodní traumata, ale celkově zklidňuje a podporuje klidnější spánek. Dochází ke zlepšení dýchání,…
středa, 25 kvě 2016 12:05

Kojení a veganství

Napsal(a)
Je veganství vhodné pro kojence? Není jím něco upíráno? Nemá to vliv na zdravotní stav dítěte? Těhotenství, období kojení a dětství jsou obzvláště citlivá období, která představují pro stravování všech velkou výzvu. Jak děti rostou, potřebují dostatečný přísun energie. Může tohle všechno naplnit veganství? Zatímco světově uznávané výživové společnosti, jako je např. Americká dietetická asociace, doporučují veganskou stravu neomezeně pro každou životní fázi, je na ní v České republice zvláště v případě dětí ještě stále nahlíženo kriticky. Nezřídka se vyskytují obavy, že se při veganském stravování mohou projevit nějaké nedostatky. Jaké? Výhrady týkají vitamínu B12, ale také vápníku a železa. Faktem však je, že potřebné živiny mohou být v zásadě pokryty pestrou stravou, a potřebný vitamín B12 jde snadno doplnit skrze vitamínové preparáty. Že je to nepřirozené? Vždyť už jsou ale doporučovány také jiné doplňky stravy jako např. jód a vitamín D. B12 Na co by měly dbát těhotné a kojící ženy? Během těhotenství a v období kojení se zvyšuje potřeba energie, vitamínů a minerálních látek. Důležitá je tedy dostatečně pestrá a plnohodnotná strava s velkým obsahem čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných obilnin, luštěnin, ořechů a kvalitních olejů. Kdo konzumuje tyto zdravé potraviny a jí tak, pokryje zpravidla velkou část potřebných živin. Pouze vitamín B12 musí být v každém případě dodatečně přijímán ve formě potravinového doplňku. Nedostatek vitamínu B12 totiž může vést k vývojovým vadám embrya, plodu nebo dítěte. Když kojení selže Jako alternativa k mateřskému mléku existují sojová kojenecká mléka a výživy, které podporují zdravý vývoj dítěte stejně dobře jako kojenecká mléka a výživy na bázi kravského…
neděle, 08 kvě 2016 14:59

Látkování moderní způsob?

Napsal(a)
Vybaví se vám při vyslovení "látkové pleny" pouze praní, žehlení, skládání a k tomu obtížné nasazování? Dnes už to neplatí. Látkové plenky, tzv. látkovky, už dávno nejsou jen takové, jak jste je znali z dob svého dětství. Zaměříme se na to, jak látkové plenky používat. A co všechno můžete na českém trhu dostat. S námi proniknete do tajů látkování. Typy látkových plenek Na českém trhu můžete narazit na plenky české, dánské, italské, anglické, švédské i americké. Všechny jsou nějakým způsobem originální a vždy jsou vyrobeny z kvalitních surovin, a to z bavlněného flanelu či froté, z fleesu, z bambusu nebo s přídavkem konopí. Systém látkování Moderní látkové pleny se vyrábí v různých systémech. Plenkové systémy se dělí podle způsobu upevnění na miminko. Máme tedy kalhotkové, kapsové, tvarované, vkládací a samozřejmě čtvercové. Každá se zapíná či zavazuje trochu jinak. Některé mají suché zipy, jiné patentky nebo tkaničky. Někdy je třeba plenku nejprve sestavit z několika vrstev, a pokud se jedná o jednu velikost, je třeba nastavit správnou šířku a výšku. Jak plenku správně upevnit a nastavit? U každého balení látkových plen by měl být návod. Můžete si to natrénovat nejprve na panence, ta se totiž nevrtí. Vše je o tréninku, není to nic složitého, jen si to musíte jednou či dvakrát vyzkoušet. Jedná o intuitivní záležitost, ale s dítětem přichází tolik věcí, které se musí maminky naučit, že je toho na ně občas trochu moc. Můžeme vám pomoc názornost. Pusťte si instruktážní video, které najdete na internetu, kde uvidíte jak na to zase z jiného úhlu.…
čtvrtek, 19 kvě 2016 15:05

Látkové versus jednorázové plenky

Napsal(a)
Máme možnost si vybrat buď jednorázové plenky, nebo ty látkové. Vždy se najdeme pro a proti, ale rozhodnutí bude vždy na vás. Shrňme si tedy rozdíly, které třeba i vám pomohou, se rozhodnout, kterým plenkám dáte přednost. V podstatě jde o to, aby se dobře cítilo dítě i maminka. To znamená, že si každá matka musí vybrat variantu, která nejvíce vyhovuje jí samé a jejímu dítěti. A někdy je třeba zkoušet i nové věci. Rozdíly menší či větší? První z řad rozdílů, je to, že s látkovými plenkami je větší práce než s jednorázovými, protože je musíte prát. Podle typu látkových plenek pak záleží, zda je třeba je i žehlit a skládat před použitím. U čtvercovek to nutné je, u plenek vše v jednom (all in), ke kterým patří i kalhotkové plenky nikoli. Bylo by chybou si myslet, že látkové plenky brání dítěti v pohybu. Opak je pravdou, musíte stejně jako u jednorázových plenek řídit váhou a věkem dítěte. Látkové nejsou ani o moc silnější než ty jednorázové. Když se správně používají, tak se nezařezávají, ani neprotékají. Důležité ale je, vybrat správný typ látkových plenek a naučit se s nimi pracovat. Některé maminky pak uvádějí, že velký rozdíl vidí v tom, že látkové pleny lépe přilnou k zadečku dítěte. Jednorázové pak naopak stále odstávají. Některé děti nesnesou látkové plenky, jiné jednorázové. Ale v zásadě platí, že tkaninu dětská pokožka toleruje lépe. Je to pro ni přirozené. Umělý igelit a chemikálie, které jsou používány při výrobě jednorázových plenek, jsou pro dětskou jemnou pokožku rozhodně méně příjemné.…
Mezi nestandardní situace při praktikování bezplenkové metody patří pobyt venku, zejména v zimě, a zvládání metody v noci. Na první pohled se někteří rodiče zaleknou, ale většinou zjistí, že to není nic, co by se nedalo v klidu zvládnout. Pojďme si obě situace představit. Bez plenek venku Jak to zvládnout venku? Bez plenek? Jak už bylo řečeno, jsou praktické pomůcky pro bezplenkovou metodu, které lze brát všude. Máte-li vhodnou misku, tak ji berte všude s sebou a děťátko tak můžeme nechat čůrat kdekoliv. Nemějte obavy vytáhnout nočníček i ve společnosti a třeba i u lékaře. Důležité je, a hlavně při pobytu venku, aby dítě bylo dobře oblečené. Aby se nemuselo vysvlékat celé, jen se odhrnul zadeček. Jde o to, aby stačilo jen na pár vteřin odhrnout zadeček a nemusely se sundávat zbytečně vrstvy oblečení. V zimních měsících si naplánujte svoje cesty a procházky tak, abyste měli zastávky na místech, kde je možné miminko vytáhnout a dát nad nočníček. V kavárně, dětských centrech, na návštěvě apod. Malá miminka ze začátku obvykle celé hodiny na procházce prospí, takže se možná stihnete vrátit i domů. U starších dětí pak není problém dát je vyčůrat přímo venku. Jestliže cestujeme delší dobu v autě, a nemůžeme zastavit a nechat miminko vykonat potřebu, necháme ho čůrat do plenek. Snažíme se ho ale přebalit při nejbližší vhodné příležitosti, aby nebylo dlouho v mokré plence. Bezplenková komunikační metoda je v dnešní době již velmi rozšířená a většinou se setkáte s pozitivními reakcemi. A pokud ne, můžete alespoň ukázat lidem kolem, jak tato metoda…